Najpogostejše težave s sluhom in kako jih prepoznati?
27. 11. 2024 ob 10:36
Težave s sluhom so pogostejše, kot si morda mislimo in lahko prizadenejo ljudi vseh starosti.
Ne glede na to, ali gre za blage težave s slušnim zaznavanjem, zvonjenje v ušesih ali izgubo sluha, lahko motnje sluha resno vplivajo na kakovost našega življenja, medosebne odnose in vsakodnevne aktivnosti. Predstavljamo najpogostejše vrste težav s sluhom, njihove simptome in opozorilne znake, s katerimi lahko pravočasno prepoznamo potrebo po ustrezni pomoči.
Uho je sestavljeno iz treh delov: zunanjega, srednjega ter notranjega ušesa. V prav vsakem od njih se nahajajo različne ušesne strukture, katerih pravilno delovanje zagotavlja slušno zaznavanje.
Sluh sicer velja za enega najpomembnejših čutov, kajti izguba sluha predstavlja izjemno zapleteno stanje, ki ne vpliva le na zaznavo zvokov iz okolice, temveč v vseh pogledih spremeni kakovost življenja. Ker se posameznik, soočen z izgubo sluha, ne more več sporazumevati enako kakor prej, se namreč nemalokrat socialno izolira, kar ga dolgoročno lahko pripelje do depresije in manjka samozavesti.
V vsakem primeru izguba sluha pušča posledice na delovni uspešnosti, zmožnosti učenja in vsakodnevnih interakcijah.
Sodobni medicinski center ORL medicina si že od samih pričetkov delovanja prizadeva pacientom nuditi celovito podporo pri soočanju z otorinolaringološkimi težavami. Poleg tega se trudi v smeri ozaveščanja javnosti o pravilni skrbi za sluh in s tem preprečitev izgube sluha, zato so tamkajšnji strokovnjaki pripravili pregled najpogostejših slušnih težav.
Če se soočate s katerokoli izmed slušnih težav, je priporočljivo otorinolaringološko ambulanto obiskati čim prej, da bi specialist otorinolaringologije lahko opravil temeljit otorinolaringološki pregled. Na temelju ocene stanja in pridobljenih rezultatov meritev ter testov zdravnik specialist nato postavi diagnozo, nazadnje pa odredi vrsti in stopnji težav ustrezno zdravljenje, s katerim se preprečijo nadaljnji zapleti.
Z izgubo sluha se sooča več kakor milijarda ljudi
Okvara sluha in naglušnost sta pogosti stanji, ki prizadaneta predvsem starejše, saj sposobnost slušnega zaznavanje z leti upada, kljub temu pa izguba sluha lahko nastopi tudi ob rojstvu. Po nekaterih ocenah na svetovni ravni obstaja kar 1,5 milijarde ljudi, ki se soočajo s poslabšanim sluhom, pri čemer jih 430 milijonov zaradi tega potrebuje slušno rehabilitacijo.
Okvara sluha lahko prizadane bodisi eno bodisi obe ušesi in je lahko začasna ali trajna. Glede na stopnjo naglušnosti ločimo blago, srednjo, srednje težko in težko naglušnost. Vzroki za naglušnost so različni, npr.:
ušesni čep, ki je posledica zamašitve sluhovoda z ušesnim maslom.
vnetja, predvsem pri otrocih so večinoma prenesena iz nosu preko Evstahijeve cevi v srednje uho
poškodbe bobniča, denimo udarci, poškodba z ušesnimi paličicami, izjemoma zelo glasni zvoki
okvare srednjega in notranjega ušesa, ob katerih lahko nastopijo tudi motnje v ravnotežju,
starostna naglušnost, do katere pripelje degeneracija čutnic v notranjem ušesu in starostno upadanje sposobnosti zaznavanja slušnih dražljajev
Naglušnost zaradi ropota, ki je praviloma posledica dolgotrajne izpostavljenosti prekomernemu hrupu,
Marsikateri vzrok lahko pripelje tudi do izgube sluha
Obisk otorinolaringološke ambulante je potreben vsakič, ko v področju ušes, prav tako nosu, žrela, grla, glave in vratu, nastanejo kakršnekoli spremembe. Navsezadnje pravočasno in stanju ustrezno zdravljenje prepreči oziroma zmanjša možnost razvoja nekaterih nadaljnjih okvar otorinolaringoloških struktur, tudi izgube sluha.
Ukrepanje je tako potrebno, ko prisotne poškodbe ali bolezni kakorkoli vplivajo na naše čute kot je sluh ali pa na ravnotežje, v primeru širših otorinolaringoloških tkiv pa se lahko pojavljajo težave v smislu težjega dihanja, požiranja, govora, pitja in prehranjevanja.
Vnetje ušes (otitis)
Vnetje ušesa je pogosta težava, ki lahko prizadene osebe vseh starostnih skupin in tako lahko prizadene zunanje (otitis externa), srednje (otitis media) ali notranje uho (otitis interna) in nastopi v akutni ali kronični obliki.
Vnetje zunanjega ušesa je mogoče prepoznati po bolečini v ušesih (prisotni ob dotiku), rdečici in oteklini zunanjega ušesa, srbenju, izcedku, lahko poslabšanem sluhu, redko povišani telesni temperaturi. Nastane zaradi pogostega draženja ušesnega tkiva (praskanja s prsti), uporabe vatiranih palčk, vdora vode v uho, alergijskih reakcij ali bakterijskih in glivičnih okužb.
Vnetje srednjega ušesa ponavadi spremlja bolečina v ušesu ter povišana telesna temperatura. Pogosto se pojavlja pri otrocih, pri katerih so lahko prisotni le neznačilni znaki in simptomi (razdražljiovst, neješčost, slabši spanec ali le izcedek iz ušesa). V primeru neukrepanja lahko pride do kronične okužbe, perforacije bobniča, infekcije sosednjih tkiv in v hujših primerih celo izgube sluha.
Predvsem ob ponavljajočih se virusnih okužbah žrela in grla lahko pride do nabiranja tekočine v srednjem ušesu (serozni otitis media), ki nastane običajno zaradi slabšega prezračevanja srednjega ušesa, predvsem pri otrocih s povečano žrelnico. Ob nezdravljenem stanju lahko pride do akutnih ali ponavljajočih se vnetjih ušes, pogoste pa so tudi težave s sluhom.
Redko pride do vnetja notranjega ušesa, občasno ob virusnih obolenjih. Znaki vnetja se lahko kažejo kot nenadna izguba sluha, lahko šumenje in težave z ravnotežjem. Potrebno je čimprejšnje zdravljenje, zaradi preprečevanja nadaljnjih zapletov.
Specialist otorinolaringologije ob vnetju opravi otorinolaringološki pregled, po potrebi čiščenje ušes, lahko tudi dodatne preiskave (meritve sluha, timpanometrijo, avdiometrijo, TOAE, DP, teste ravnotežja).
Naglušnost
Slab sluh in oteženo sporazumevanje pogosto kažeta na upad slušnih sposobnosti. Te se odražajo skozi slabše razumevanje govora, pogoste prošnje za ponovitev izrečenega, povišano glasnost naprav, pogosto nezmožnost slišanja visokih tonov, lahko je pridruženo zvonjenje in šumenje v ušesih ter večkrat utrujenost po socialnih interakcijah oziroma komunikaciji z okolico..
Obstajajo prevodna (težave v zunanjem ali srednjem ušesu, katerih vzrok so okužbe, prisotnost tekočine v srednjem ušesu, perforirani bobnič, otoskleroza), senzorinevralna (težave v notranjem ušesu, katerih vzrok so staranje, izpostavljenost prekomernemu hrupu, bolezni, zdravila, genetika oziroma okvare na slušnem živcu) in mešana naglušnost (kombinacija prevodne in senzorinevralne), vse tri pa so lahko pokazatelj kasnejše izgube sluha.
Za preprečitev slednje je potreben otorinolaringološki pregled, na katerem se opravijo anamneza, fizični pregled ušes in slušni testi. Na temelju pridobljenih rezultatov se nato odredi najprimernejše zdravljenje (uporaba slušnega aparata, vstavitev polževega vsadka, pomoč z drugimi tehničnimi pripomočki).
Tinitus
Tinitus je zvonjenje, šumenje, piskanje, prasketanje ali pokljanje v ušesu, ki lahko traja kratek čas (po denimo krajši izpostavljenosti prekomernemu hrupu, na primer obisku koncerta) ali trajno.
Pogosto je tinitus povezan s psihosomatskimi obolenji (depresijo, tesnobo, nespečnostjo), zaradi česar je zdravljenje usmerjeno tudi v blaženje neprijetnih občutkov, za kar se uporabljajo kognitivna ter zvočna terapija.
Tinitus lahko povzročijo akustične travme, starostna izguba sluha, poškodbe glave, izpostava eksplozijam, poškodbe vratu, vnetja in stres.
Center za bolezni ušes, nosu in grla ORL medicina pacientom nudi celovito obravnavo otorinolaringoloških poškodb in bolezni. Tamkajšnje strokovno osebje vsakega posameznika, ki se srečuje z otorinolaringološkimi težavami, temeljito pregleda, opravi potrebne meritve in teste. Na podlagi pregleda in opravljenih meritev nato postavi diagnozo ter odredi zdravljenje, katerega ključni del je svetovanje z namenom preprečevanja nadaljnjega razvoja težav.
Med temeljna načela centra namreč sodi predpostavka, da je veliko otorinolaringoloških težav, s pravilno nego in ravnanjem možno preprečiti. V primeru že nastalih težav, pa je možno s pravočasnim zdravljenjem, preprečiti nadaljnje okvare, oziroma v primeru izgube sluha, s primerno rehabilitacijo pomagati pacientu pri premagovanju težav, nastalih v povezavi z izgubo sluha.
V želji po strokovni medicinski obravnavi pacienta, je v primeru težav v področju ušes, nosu, žrela, grla, ali ob težavah s sluhom in ravnotežjem, je ORL medicina več kakor pravi naslov.
Ključne besede: